Čajové centrum Guangzhou – prvý deň a náročné

Celý deň v predimenzovanom Guangzhou znamená, že sa nezastavíte viac ako 5-krát (x hodín) v niekoľkých čajovniach s x skvelými čajmi a potom sa budete snažiť nájsť ten správny pre vás v množstve obchodov s čajníkmi, prestieraním, čajovými moriami, … ten pre vás. Dlhé ulice sa nikdy nekončia a my sme neprešli ani desatinu z nich…

Je to miesto plné prekvapení, rôznych vlastností, postojov…

Na jednej ulici si môžete vychutnať čerstvú Dračiu studňu z Xi-Hu (s najvýraznejšou umami chuťou, akú som kedy jedol) a o dve ulice ďalej obchod s profesionálnym náradím pre spracovateľov čaju (baličky, vysávače, pražičky, …) balí čaj vo vrecúškach pre iného klienta. Podobne existujú čaje za desiatky juanov, ale aj za tisíce… Aj tu platí, že kvalita nemusí nevyhnutne zodpovedať cene, v hre je aj marketing a záujem celého sveta o vybrané známe čajové miesta.

Neobišlo by sa to bez extrémnych kontrastov

Veľa malých obchodíkov je nóbl (dalo by sa povedať, že s noblesným alebo glamour nádychom), iné sú úplne ošumelé a nečakane sa nedá povedať, že kvalitný čaj je len v tých nóbl alebo naopak.

Zajímavosť pre milovníkov čaju: Ceny uvedené pri čajoch sú vďaka nepísanému pravidlu vždy za 500 gramov (platí to pre Kanton a Futien – tie som navštívil, takže to tu môžem sám potvrdiť). Na druhej strane, v Yunnane sa ceny počítajú za 1 000 gramov čaju…

Vďaka skvelému sprievodcovi (ďakujeme Tomovi) sme nemali núdzu o kvalitný čaj… (X-krát skvelé čaje z Wyui, kam dorazíme za 14 dní, Dragon Wells rôznych špičkových stupňov, skvelé červené Lapsang (údené aj neúdené), …) možno dnes ani nepôjdeme spať, ako sme to prehnali:))

Fotografie a videá budú pridávané postupne – internet v hoteli je peklo pre e-maily 😉

Pošli tento příspěvek svému blízkému