Kontryhelový čaj

Ak hľadáte účinné prírodné prostriedky ako riešenie niektorých ochorení, čaje môžu byť tou správnou voľbou. Napríklad kontryhelový čaj zmierňuje problémy spojené s bolesťou počas menštruácie a podporuje normálne trávenie.

Ako správne pripraviť čaj a aké má zdravotné účinky? To sa dozviete neskôr v tomto texte.

Ako pestovať kontryhel

Kontryhel je divoká bylina, ktorú môžete nájsť vo svojej záhrade alebo na lúke. Najlepší čas na zber je v máji, keď začína kvitnúť. Na prípravu čaju z kontryhelu, ktorý nájdete v obchodoch, môžu byť bylinky špeciálne pestované. Obsah účinných látok je však v podstate rovnaký s tými, ktoré si vyberiete.

Na správny výber bylín je nevyhnutné poznať ich vzhľad.

Keď je ihličnan dostatočne veľký a objaví sa kvetenstvo, je čas na zber. Môže sa užívať čerstvá alebo sušená ako čaj.

Sušenie kontryhelu sa môže vykonávať v bežnej sušičke alebo na vzduchu na slnečnom svetle. Keď sa obsah vody výrazne zníži a zozbieraný rastlinný materiál je suchý, treba vybrať vhodnú nádobu na konzervovanie. Dobre poslúži sklenená nádoba uložená pri pokojovej teplote a tme.

Použitie kontrylového čaju

Sušené listy kontryhelu sa už mnoho rokov používajú vo forme čaju. Hlavnou výhodou je pôsobenie na ženské pohlavné orgány, ale to zďaleka nie je jediná výhoda používania kontryhelu. Aby ste mohli pozorovať pozitívny účinok obsiahnutých látok, je dôležité dbať na správne dávkovanie.

Pri bežnom používaní si do šálky vždy dajte jednu až dve čajové lyžičky zmesi kontryhelu.

Potom ju zalejte horúcou vodou a nechajte 10 až 15 minút lúhovať. Odporúčaná denná dávka sú dve až tri šálky počas dňa s predpokladom, že čaj by mal byť vždy čerstvý. Používanie by malo byť dlhšie v rozmedzí 2 až 4 týždňov, ale vyhnite sa príliš dlhému používaniu v rozmedzí mesiacov, ktoré nie je vhodné pre väčšinu bylinných čajov.

Recepty na čaj s protilátkami

Ak chcete získať výhody najmä kontryhelu, najlepšie je vybrať si kvalitnú sypanú zmes zameranú na túto bylinu. Čaj pripravujte vždy s pomocou vriacej vody a nechajte ho lúhovať približne 15 minút. Pred konzumáciou čaj dôkladne preceďte a podľa potreby ho ochuťte medom alebo stlačeným citrónom.

Kontryhelový čaj môžete zmiešať aj s inými bylinkami. Výsledkom môže byť napríklad ajurvédsky čaj s bylinami pre ženy, kde zmes obsahuje aj kontryhel.

Doplnkové účinky majú napríklad listy malín, fenikel, harmanček, klinčeky alebo ľubovník.

Kombináciou týchto byliniek si môžete ľahko vytvoriť vlastnú čajovú zmes. Príprava samotného čaju je potom rovnaká ako príprava samotného kontryhelu. Čaj pripravujte vždy čerstvý, zalejte ho vriacou vodou a lúhujte 10 až 15 minút.

Zdravotné výhody kontryhelového čaju

Medzi hlavné výhody kontryhelu rozhodne patrí jeho pozitívny vplyv na zdravie žien. Obsahuje totiž rastlinné hormóny, ktoré pomáhajú najmä počas menštruácie. Pravidelné pitie kontryhelového čaju môže pomôcť pri pravidelnosti menštruácie, pomáha proti silným bolestiam, ale môže sa používať aj v menopauze, keď pomáha proti výkyvom nálad alebo návalom horúčavy.

V kontryheli je dôležitý aj obsah éterických olejov a malé množstvo vitamínu C. Vďaka týmto látkam môže mať pozitívne účinky v boji proti infekciám. Okrem vonkajšieho použitia je vhodný aj na vnútorné ošetrenie rán alebo ako forma kloktadla, napríklad pri angíne a iných infekciách v ústnej dutine.

Okrem dezinfekčných účinkov dokáže trebuľka aj sťahovať rany.

Celková adstringencia podporuje činnosť svalov, preto sa odporúča používať napríklad ako prevencia prietrže a problémov spojených s oslabenou brušnou stenou. Sťahujúce účinky sa vo veľkej miere prejavujú aj na maternici, kde môžu podporiť prácu svalov.

Používanie kontryhelu sa odporúča aj pri chudnutí. Silnejší odvar môžete pridať aj do kúpeľa, kde môže pomôcť s vonkajším pôsobením na spevnenie pokožky. Jeho používanie na ošetrenie pleti pomáha aj v boji proti akné. Keďže ide o prírodnú látku, je zvyčajne dobrým riešením pre ľudí s problematickou pokožkou.

Kedy sa vyhnúť kontryhelovému čaju?

Napriek bohatému zoznamu pozitívnych účinkov na ľudský organizmus má kontryhel niekoľko možných vedľajších účinkov a existujú situácie, keď je jeho použitie nevhodné.

Pôsobí na krv, preto vynechajte kontryhelový čaj pred plánovanými operáciami.

Nie je vhodný ani pre ľudí, ktorí trpia anémiou alebo majú problémy so zrážaním krvi. Pri nadmernom užívaní a prekročení odporúčanej dennej dávky môže spôsobiť horšie vstrebávanie železa.

Pošli tento příspěvek svému blízkému