Kyusu

Kyusu (急須) je špecifický japonský keramický čajník, ktorý sa vyznačuje bočným uchopením – čajník sa nedrží v ruke, ale len za bočné držadlo.

Vďaka špecialite japonských čajov má tento typ kanvice vlastné sitko – pevné sitko z nerezovej ocele na výlevke.

Tokoname

Konvičky s názvom Tokoname sú medzi milovníkmi čaju veľmi obľúbené. Niet sa čomu čudovať – tento spôsob dodáva čaju príjemnejšiu a o niečo jemnejšiu chuť, ktorú si pochvaľuje takmer každý. Táto kanvica  “zreteľne oddeľuje každý tón čaju”, takže milovník čaju spozná každú jeho dobrú stránku. 

Funkcie

Táto kanvica vyniká tým, že je:

  • rýchloschnúce
  • trvanlivé
  • naplnené výživnými látkami z červeného ílu

Mnoho ľudí sa snaží používať na prípravu čaju kanvicu, ktorá je navrhnutá v západnom štýle. Pre začiatočníkov je však vhodnejšie používať kanvicu, ktorá bola navrhnutá s ohľadom na zelený čaj. 

Názov čajníka pochádza z Japonska, ako pravdepodobne naznačuje jeho názov.

Na čajníku nájdeme sitko na čaj, ktoré zabraňuje tomu, aby sa čajové lístky dostali do šálky. 

S sitkom

Sietače sú vyrobené z hliny alebo nehrdzavejúcej ocele. Hliníkové sitká môžu mať 2 štýly, a to: 

  1. Sitko na fazuľu – ide o sitko, ktoré má plochý a široký tvar. Hoci je sitko vyrobené z hliny, je veľmi praktické na prípravu čaju – väčšinou z menších a drobných lístkov. 
  2. sférický štýl – veľký rozdiel tu spočíva v tom, že sitko sférického štýlu má lepšie odtokové vlastnosti ako štýl Sasame. Preto je menšia pravdepodobnosť, že sa do filtra dostanú okvetné lístky. 

Sitá z nehrdzavejúcej ocele majú filter vyrobený zo sieťoviny z nehrdzavejúcej ocele. Môže mať rôzne tvary. Tento filter funguje skvele, takže je vhodný pre akýkoľvek druh čaju. Tí, ktorí majú radi čaje, si určite vyberú tento typ filtra. Prietok vody je tu dostatočne rýchly na to, aby ste mohli pripraviť aj čaj, ktorý má veľa lístkov. 

Je tiež veľmi dôležité starať sa o kanvicu. Preto ho po každom použití umyte teplou vodou, najmä jeho vnútornú časť. Vonkajšiu stranu by ste mali utierať iba vlhkou handričkou. 

Pošli tento příspěvek svému blízkému