Lipový čaj

Lipa je známa nielen ako náš národný strom, ale je aj jedným z najobľúbenejších stromov vôbec. Okrem svojej symbolickej hodnoty má lipa aj mnoho výhod pre naše zdravie.

Hneď ako sa objavia prvé kvety, ich vôňa priláka mnohých gurmánov, ktorí z nich vyrábajú sirup, rôzne nápoje alebo si lipovými kvetmi ochucujú jedlá. Najobľúbenejší je však čaj z lipového kvetu, ktorý dokáže zahnať všetky neduhy. Neveríte tomu?

Čo je lipový čaj?

Ako už názov napovedá, samotný čaj je odvar z kvetov lipy alebo lipy malolistej. Je to vzrastlý strom s krásnou rozvetvenou korunou a intenzívne voňavými kvetmi. Lipa má mierne podnebie, a preto sa jej darí v Európe, severnej Ázii a Severnej Amerike.

Existuje veľké množstvo druhov líp, z ktorých najznámejšie sú lipa srdcovitá, lipa veľkolistá, lipa európska, lipa americká, lipa zelená, lipa strieborná a mnohé ďalšie.

Ako sa pestuje lipa?

U nás sa darí lipe srdcovej aj lipe veľkolistej, najmä na miestach, kde je pôda bohatá na živiny – najmä v lužných lesoch, bukových lesoch, na pahorkoch a v podhorí. V posledných rokoch sa hojne vysádza v parkoch, čo nie je prekvapujúce. Sedieť na lavičke pod vzrastlou lipou je na nezaplatenie.

Vysádzanie

Ak plánujete vysadiť lipu zo semien, nezabudnite, že najvhodnejší čas na výsadbu je jeseň. Možno existuje lepšia alternatíva, keď nazbierané semená cez zimu uložíte do piesku a v máji ich zasadíte na pripravené miesto – pôda musí byť kyprá a hlboká. Rozhodli ste sa pre odnože?

Môžete ich zasadiť do horúceho záhonu, a keď zapustia korene, môžete ich zasiať.

Rast

Neočakávajte, že za pár rokov budete mať v záhrade obrovský strom s bujnou korunou, lipy rastú veľmi pomaly. Jeho rast sa zrýchľuje až po 50. roku života a kvety uvidíte až od 30. roku života. Ale verte mi, že lipa môže žiť stovky alebo dokonca tisíce rokov.

Zber kvetov

V júni začínajú kvitnúť lipy. Hneď ako sa objavia prvé kvety, môžete ich začať zbierať. Nezabudnite však, že ideálny čas na zber je slnečné a suché počasie.

Kvety rozložte na veľké sito a uložte ich na tienistom mieste. Kvety musia schnúť čo najrýchlejšie, aby si zachovali všetky potrebné látky, vôňu a farbu.

Ako piť lipový čaj?

Je všeobecne známe, že lipový čaj sa vyznačuje upokojujúcimi účinkami, ktoré sa využívajú pri prechladnutí, horúčkach a tráviacich problémoch. Kvety si môžete buď nazbierať, alebo kúpiť.

Pokyny na prípravu:

  • Na jednu šálku čaju budete potrebovať 2 čajové lyžičky sušeného lipového kvetu. Nalejte vodu s teplotou 85-90 stupňov a nechajte ju vylúhovať desať minút.

V medicíne sa lipový čaj často kombinuje s inými bylinami, napríklad s kvetom bazy alebo brestom. Môžete ho piť trikrát denne.

Zdravotné výhody

Lipa sa už od dávnych čias považuje za strom plný liečivých vlastností. A skutočne je to tak.

  1. Zmierňuje úzkosť

Výťažky z lipového kvetu sú známe svojimi sedatívnymi vlastnosťami, a preto sa používajú pri liečbe depresie, stresu alebo nespavosti.

  1. Zmierňuje príznaky chrípky

Lipový čaj vraj poskytuje obrovskú úľavu pri bežných infekciách, ako je horúčka, nádcha, kašeľ, bronchitída a astma. Je to najmä preto, že pomáha telu zbaviť sa hlienu.

  1. Pomáha pri nevoľnosti

Lipový čaj obsahuje flavonoidy, glykozidy a niektoré éterické oleje, ktoré majú protikŕčové vlastnosti a prinášajú úľavu pri žalúdočných a črevných ťažkostiach a prekyslení.

  1. Bojuje proti vysokému krvnému tlaku

Výťažky z lipy obsahujú aj niektoré antioxidačné zlúčeniny, ako sú tilirozid, rutozid a kyselina chlorogenová, ktoré majú schopnosť udržiavať hladinu krvného tlaku pod kontrolou.

  1. Detoxikácia organizmu

Patríte medzi tých, ktorí sa raz za čas snažia detoxikovať svoje telo? V tomto prípade je ideálne piť limetkový čaj. Medzi jeho ďalšie prospešné látky patrí kyselina P-kumarová, vďaka ktorej sa vaše telo ľahko zbaví nežiaducich toxínov a cudzorodých látok. Táto kyselina totiž vyvoláva silné potenie, ktoré je princípom správnej detoxikácie.

  1. Zmierňuje bolesť

Flavonoidy ako kvercetín alebo tilirozid, ktoré sa nachádzajú v lipovom čaji, môžu pomôcť potlačiť chronickú bolesť kĺbov a svalov. Lipový čaj sa odporúča ľuďom s artritídou na zmiernenie bolesti kĺbov a kolien.

To však nie je všetko. Lipový čaj má mnoho ďalších zdravotných prínosov, napríklad podporuje kardiovaskulárne zdravie, bojuje proti zápalom a vďaka množstvu antioxidantov je dobrou prevenciou rakoviny.

A aj keď netrpíte žiadnym konkrétnym zdravotným problémom, pitie lipového čaju môže byť skvelým spôsobom, ako dosiahnuť pevné zdravie.

Pošli tento příspěvek svému blízkému