Mätový čaj

Mäta je známa už len pre svoju sviežosť. Je dôležitou súčasťou legendárneho letného mojita. Mäta má okrem toho, že je osviežujúca, najmä v letných mesiacoch, aj blahodarné účinky na naše zdravie. Okrem toho je jej vôňa taká silná, že ju nemožno odlíšiť od iných bylín. Je skvelým pomocníkom nielen do smoothies, zmrzlín a iných pokrmov, ale pomáha aj proti prechladnutiu, nadúvaniu, stresu a iným neduhom.

Pestovanie mäty

Nič sa nevyrovná pestovaniu vlastnej mäty. Mať vždy po ruke čerstvé bylinky je úžasné. Navyše prevonia váš domov, záhradu a balkón. V závislosti od toho, kde ju pestujete.

Na pestovanie mäty je potrebné najprv predpestovať sadenice. Ak sa na túto úlohu necítite, môžete si kúpiť sadenice v kvetinárstve, záhradníctve alebo dokonca v supermarkete (nie sú trvanlivé). Potom sa musíme rozhodnúť, kam rastlinu zasadíme.

Či použiť škatuľu, kvetináč alebo posteľ.

Rastliny sa zvyčajne vysádzajú do vlhkej pôdy na jar alebo dokonca na jeseň. Mätu umiestnite na miesto, kde nie je príliš veľký prievan a priame slnečné svetlo, ktoré rastline neprospieva. Ak sa o bylinu dobre staráme, môže na záhone vydržať až päť rokov.

Uskladnenie mäty

Mäta sa zbiera tak, že sa odtrhnú stonky a listy. Mäta sa zbiera najmä od júna do septembra. Sušia sa na tmavom mieste, kde nie sú vlhké. Sušená mäta sa potom skladuje na suchom mieste, najlepšie v uzatvárateľnej vzduchotesnej nádobe.

Máte radi čerstvú mätu v zime? Skúste ho zmraziť.

Zmrazením sa zachová jeho svieža vôňa a krásna zelená farba. Z rastliny sa dá získať aj prospešný olej.

Mäta pieporná alebo nanovo?

Zatiaľ čo naša mäta pieporná má príjemnú, osviežujúcu vôňu a chuť, Maroccan nana je trochu ostrejšia a výraznejšia. Mätu si tu musíme pestovať sami, pretože vo voľnej prírode by sme ju už ťažko našli; nana je bylina, ktorá rastie divoko v Maroku.

Ak chcete silnú a výraznú esenciu, stavte na mätu nana, ktorá je mnohonásobne silnejšia ako mäta pieporná.

Aj keď mäta pieporná nie je taká prudká a silná ako nana, má bohaté účinky na naše zdravie. Čo zaručene oceníme, keď ho zaradíme do svojho jedálnička.

Čaj alebo mojito

Mäta je v gastronómii veľmi všestranná rastlina. Nápoje sú však stále obľúbenejšie. Najčastejšie sa z mäty pripravuje čaj alebo odvar, ktorý zaručene uľaví žalúdku a prispeje k normálnej činnosti tráviaceho systému. Na prípravu čaju je potrebných niekoľko lístkov mäty, ktoré sa zalejú vriacou vodou. Ďalej nechajte lúhovať približne 15 minút.

Do zmesi možno pridať aj fenikel, harmanček alebo sladké drievko.

Mojito je známe pridávaním mäty, ktorá robí tento exkluzívny nápoj takým osviežujúcim. Okrem mojita si môžeme doma pripraviť aj mätový likér. Na prípravu použijeme lístky mäty, ktoré zalejeme 0,75 l alkoholu (vodka, rum, koňak).

Túto zmes skladujte na teplom mieste tri týždne. Potom pridajte cukrový roztok, ktorý sa skladá z 200 g cukru rozpusteného vo vode. Potom ho uložíme do chladničky.

Zdravá mäta pieporná

Neexistuje bylina, ktorá by nemala určité zdravotné účinky. Pomôcť nám môže aj mäta pieporná. Je veľmi prospešná pre naše zdravie a nemali by sme zabúdať na jej účinky. Možno môže mať vedľajšie účinky, ale to majú aj lieky alebo iné silnejšie rastliny. Niekedy môže spôsobiť alergickú reakciu po nanesení na pokožku alebo môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.

Toto však nie je pravidlom a je možné používať mätu dlhodobo.

Mäta pomáha pri žlčníkových, črevných a žalúdočných problémoch. Potláča zvracanie, takže je skvelým pomocníkom pri cestovaní. Takisto posilňuje pečeň a pankreas. Dezinfikuje telo a pôsobí protizápalovo.

Zmierňuje stres a pomáha odstraňovať nespavosť.Široko sa používa pri prechladnutí, keď sa inhaluje odvar alebo pije čaj. Zvonka sa môže používať vo forme mastí, kde pomáha pri žihľavke, reumatizme a iných vyrážkach.

Tinktúra alebo odvar sa používa na výplachy úst pri zápaloch v ústnej dutine.

Vhodné nielen pri prechladnutí

Mäta pieporná by sa mala používať nielen pri prechladnutí a iných ochoreniach, ale aj ako prevencia proti iným zdravotným problémom. Je lahodný a osviežujúci. Vyskúšajte čaj, určite si ho zamilujete.

Každý, kto sa bojí pavúkov, by mal mať doma mätu piepornú, pretože odvar nastriekaný na miesta, kde sa pavúky zdržiavajú, ich odradí a v domácnosti ich bude podstatne menej.

Mäta je krásna, voňavá a chutná rastlina, vďaka ktorej budú vaše jedlá chutné. Prevoňajte si dom mätou, ktorá vám zaručene dodá pokoj a zaženie nepríjemné neduhy.

Pošli tento příspěvek svému blízkému