Rakytníkový čaj

Žerucha, ako sa nazýva, je vitamínovou bombou. Už len skutočnosť, že obsahuje vysoký podiel vitamínu C, naznačuje, že táto bylina bude výborná na posilnenie imunity. Tento trnitý ker s jasne oranžovými plodmi s kyslou chuťou má množstvo možností využitia. Rakytník sa môže používať ako čaj, marmeláda, olej a šťava. Deťom chutia rakytníkové lízanky a v lekárňach sa objavujú výživové doplnky na podporu imunity nielen pre deti.

Rakytník a jeho pestovanie

Pokiaľ ide o pestovanie, je dôležité vedieť, že rabčiak je dvojdomá rastlina. Aby sme niekedy získali výživné a zdravé plody, je dôležité si uvedomiť, že si musíme zaobstarať samčie aj samičie odrody. Krík je opeľovaný vetrom, a preto by sme mali vysadiť jednu samičiu rastlinu k niekoľkým samičím, ktoré by mali byť vysadené na strane, kde fúka viac vetra.

Rastliny by mali byť v spone s rozstupom 2×3 metre.

Ak dáme rakytníku humóznu pôdu bohatú na minerály, odvďačí sa nám vynikajúcou úrodou. Pôda. do ktorej by mal byť ker vysadený, je predovšetkým piesočnatá a dostatočne vlhká, s pH 6,5-7.

Zber plodov

Zber samotných plodov nie je jednoduchý, pretože rakytník ich chráni svojimi dlhými a ostrými tŕňmi. Plodiny držia na vetvičkách tak pevne, že ich nie je možné striasť. Za snahou získať plody rakytníka sa skrýva víťazstvo v podobe vitamínov a zdravotných benefitov.

Sklizeň sa teda oplatí, keď sú výsledky dobré.

Plody sú zrelé koncom leta. To sa deje najmä koncom augusta. V tomto období a ešte aj v septembri a októbri odoberáme ovocie postupne, ako dozrieva. Zrelosť ovocia sa určuje podľa obsahu cukru.

Čím vyššie, tým zrelšie. Jeden krík môže priniesť až 30 kg plodov. Ovocie sa potom až do spracovania skladuje v chladničke. Môžu sa tiež skladovať zmrazením a zachovať si účinné látky až šesť mesiacov.

Listový čaj

Ak si uvaríte čaj z listov rakytníka, určite vám bude pripomínať chuť zeleného čaju. Čaj pripravíte tak, že čajovú lyžičku sušených listov zalejete vriacou vodou a necháte 15 minút lúhovať. Listy rakytníka rešetliakového obsahujú významný proteín, ktorý je pre naše telo veľmi prospešný.

Takisto obsahujú priaznivé látky, ktoré prispievajú k posilneniu imunity, priaznivo pôsobia na pečeň.

Okrem toho sa čaj môže používať pri žalúdočných vredoch a na zlepšenie krvného obehu. Samotné čerstvé listy sú výborné na hojenie a dezinfekciu rán. Rakytníkový čaj pôsobí aj ako prevencia proti rakovine prostaty a žalúdka. Odvar sa používa na liečbu reumatizmu a dny.

Výhody ovocia

Podobne ako z listov môžeme rakytníkový čaj pripraviť aj zo sušených plodov. Ak chcete pripraviť takýto čaj, pripravte si dve polievkové lyžice sušeného ovocia, zalejte ich vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Možnosti sú naozaj rozmanité, pretože rastlinu možno pridávať aj do rôznych čajových zmesí.

Výborná je zmes rakytníka s malinovými listami, čučoriedkami a mätou. Rakytník môžu používať nielen tehotné ženy a malé deti. Je veľmi jemný, ale na druhej strane neuveriteľne účinný.

Účinky rakytníka rešetliakového

Rakytník rešetliakový je jedna z najstarších bylín, ktorú používali už naši dávni predkovia. Takmer celá rastlina má liečivé a zdravotné účinky. Používajú sa nielen listy a plody, ale aj kôra alebo samotné drevo. Účinky rakytníka sa dodnes využívajú v ľudovom liečiteľstve.

Obsahuje najmä vitamín E, ktorý je najrozšírenejším vitamínom v rastline.

Ďalej vitamíny A, B, C, K, D a karotén, ktorých množstvo obsiahnuté v plodoch rakytníka sa dá porovnať s obsahom v mrkve. Medzi ďalšie látky patria flavonoidy, oleje, farbivá, sacharidy, minerálne látky a mnohé ďalšie zdraviu prospešné látky.

Interne a externe

Rastlina sa môže používať vnútorne aj zvonka. Vo forme oleja pomáha pri zápaloch a rôznych infekčných ochoreniach. Okrem posilnenia imunity lieči priedušky, pľúca a podporuje krvný obeh. Jeho skvelé využitie pomáha odbúravať žalúdočné vredy, a ak sa chceme vyhnúť skleróze, mali by sme ho začať užívať. Rakytník rešetliakový celkovo pôsobí na celý ľudský organizmus.

Pomáha tráveniu a je prospešný aj pre kĺby.

Ak potrebujete doplniť vitamíny a minerály alebo posilniť imunitu, vyskúšajte čaj z rakytníka, ktorý obohatí váš organizmus o tieto dôležité látky. Či už budete rakytník používať vo forme čaju, oleja, džemu alebo šťavy, nebudete ľutovať.

Rakytník rešetliakový je skutočne dôležitá rastlina, ktorú by ste určite mali zaradiť do svojho jedálnička ako doplnok. Nie nadarmo sa rakytníku prezýva ruský citrón.

Pošli tento příspěvek svému blízkému