Repíkový čaj

Každý človek je z času na čas chorý, buď kvôli chorobe, alebo kvôli nie príliš vhodnému správaniu sa k sebe samému. Často nie je potrebné tieto ťažkosti riešiť priamo s lekárom, najmä ak nejde o nič vážne.

Niekedy vám tŕň z päty vytrhnú aj vhodné bylinky, napríklad lopúch.

Európske bylinky

Ak ste o boráku nikdy nepočuli, je to jedna z najpoužívanejších bylín na svete. Každý by ho mal mať doma aspoň v malom množstve pre strýčka príhodu. Z lopúcha je možné pripraviť čaj, ako aj funkčné kloktadlo alebo liečivý obklad.

Môže sa používať aj v aromatických kúpeľoch, ktoré uvoľnia vaše telo a upokojia vašu myseľ oveľa lepšie ako bez neho.

Nie je to novinka posledných desaťročí, ale lopúch je osvedčený liek, ktorý sa hojne využíval už v staroveku. Má veľmi pozitívny vplyv na metabolizmus buniek a dokáže bojovať proti zápalovým procesom v tele.

Obsahuje celý rad užitočných liečivých látok. Vďaka tomu môže pôsobiť samostatne aj ako súčasť bylinných zmesí. Navyše, tehotné a dojčiace ženy sa môžu liečiť aj lopúchom. Pri správnom používaní nie je nebezpečný.

Špecifikácie lopúcha

Čo sa týka medicíny, najcennejší je kmeň. Zvyčajne sa zbiera počas letných prázdnin, od júla do konca augusta.

Je obzvlášť zaujímavý, pretože obsahuje značné množstvo rôznych organických kyselín, ako sú kyseliny nikotínová, kremičitá a askorbová. Tie môžu mať na ľudský organizmus veľmi pozitívny vplyv.

Ale to nie sú jediné liečivé látky, ktoré sa v rastline nachádzajú.

Aj železo, chloroform alebo flavonoidy sú pre telo dôležité a extrakt z červenej repy ich obsahuje veľké množstvo.

Ak sa chcete vydať za potravou, mali by ste hľadať najmä na okrajoch lesov alebo na lúkach. Bylina zvyčajne rastie najčastejšie na týchto miestach, ale jej výskyt nie je vylúčený ani v iných prostrediach.

Nie je to však až také bežné.

Identifikácia lopúcha nie je taká jednoduchá ako pri niektorých iných druhoch bylín. Často klame najmä svojou výškou, ktorá môže byť len tridsať centimetrov alebo aj menej ako jeden meter. Stonka je rozvetvená a na povrchu má chĺpky.

Pestovanie doma

Namiesto toho, aby ste ju zbierali zo všetkých kútov sveta, je lepšie vypestovať si ju vo vlastnej záhrade. Keďže ide o pomerne nenáročnú bylinu, nie je potrebné pre ňu pripravovať žiadne špeciálne podmienky. Pôda môže byť prakticky akákoľvek, uchytí sa kdekoľvek.

Semená sa dajú kúpiť, ale rovnako ľahko ich môžete získať aj zberom repky na vidieku.

Ešte lepšie ako sadenie semien je vysadiť niekoľko sadeníc. Rastlina nielenže vyrastie oveľa skôr, ale kvety zo sadeníc po dozretí samovoľne vytvoria semená, vďaka čomu sa repa bude ďalej šíriť vo vašej záhrade bez vašej pomoci.

Ako ho správne používať?

Vzhľadom na vysoký obsah liečivých látok existuje mnoho spôsobov, ako repku v medicíne využiť. Je naozaj veľmi všestranný.

Je vhodný pri problémoch so žlčníkom alebo pečeňou. Má maximálny detoxikačný účinok, ktorý majú tieto orgány veľmi rady. Nie je však žiadnym tajomstvom, že táto bylina sa používa aj na zníženie zlého cholesterolu v tele.

Nechtík lekársky ocenia aj mnohí kardiaci, ktorým pomáha vďaka tomu, že je to diuretická bylina.

Je tiež vhodným doplnkovým liekom pri zápaloch horných a dolných dýchacích ciest. Môže mať pozitívny vplyv na hlasivky, a tým odstrániť pretrvávajúci chrapot. Môže sa používať aj pri tuberkulóze alebo pľúcnom katare.

Môže sa podávať aj v prípadoch hnačky, ktorú dokáže pomerne účinne zastaviť. Veľa záleží na tom, čo presne hnačku spôsobilo, pretože to nie je choroba, ale príznak.

Ako pripraviť čaj z lopúcha?”

Na rozdiel od iných bylín existujú dva spôsoby prípravy lopúchového čaju. Prvý spôsob dosahuje slabší účinok, zatiaľ čo druhým spôsobom možno z červenej repy získať maximálne množstvo liečivých látok.

Slabší čaj sa pripravuje klasickým spôsobom. Najprv je potrebné repu dôkladne umyť a potom ju zaliať vriacou vodou. Potom sa bylina nechá asi pätnásť minút lúhovať.

Potom preceďte a výsledný produkt môžete popíjať po malých dúškoch.

Ak chcete získať silnejší odvar, umyte červenú repu, vložte ju do nádoby a zalejte studenou vodou. Priveďte ju do varu a nechajte ju variť asi tri minúty. Potom vypnite sporák a nechajte odvar stáť ešte aspoň štvrť hodiny.

Má lopúch vedľajšie účinky

Je pravda, že takmer všetky byliny môžu mať nejaké vedľajšie účinky, a lopúch nie je výnimkou. Ide však o celkom okrajové problémy, ktoré sa navyše u ľudí vyskytujú len veľmi zriedkavo.

Pri internom používaní neboli zaznamenané prakticky žiadne problémy.

Tie sa môžu vyskytnúť, ak sa lopúch aplikuje na suchú alebo precitlivenú pokožku. V tomto prípade môže spôsobiť začervenanie, ktoré sa niekedy zmení na vyrážku. Nejde však o vážny problém, ale skôr o nepríjemnosť, ktorá po dôkladnom umytí pokožky pomerne rýchlo zmizne.

Pošli tento příspěvek svému blízkému