Trezalkový čaj

Existuje legenda, že krv svätého Jána Krstiteľa je ukrytá v ľubovníku. Ak žlté kvety tejto byliny rozotrieme v dlani, objaví sa červené farbivo.

V ľudovom liečiteľstve je známa ako Jánska bylinka, ľubovník bodkovaný alebo ľubovníkový zvonček. Jeho liečivé schopnosti sú známe už niekoľko generácií, a to už od stredoveku.

Hovorí sa, že ak sa bylina zbiera na svätojánsku noc, jej magická sila a liečivé účinky sú silnejšie.

Červené farbivo, ktoré skrýva vo svojich kvetoch, je zodpovedné za jeho magické meno.

Pestovanie ľubovníka bodkovaného

Pestovanie ľubovníka bodkovaného je záležitosťou predovšetkým pre pestovanie v záhradách. Semená byliny sa vysievajú na jeseň do pôdy asi pol centimetra hlboko. Cez zimu nezmrznú poriadne a na jar rastlina začne pekne rásť.

Pri predpestovaní sadeníc dbajte na to, aby mali rastliny dostatok vlahy, svetla a tepla.

Semená na predpestovanie sa vysievajú od februára do apríla.

Dalej sadíme sadenice do pôdy, pričom zachovávame spon 25×30 cm. Nasledujúci rok po výsadbe môžeme zbierať kvety a puky. Ľubovník bodkovaný sa pestuje na mieste, kde je čiastočný tieň. Na jar rastlinu vždy skráťte (asi na 15 cm), aby rástla bujne.

Ako uskladniť bylinu

V prvom rade je dôležitý zber. Rastlinu zbierame, keď kvitne. Zbierajte celé kvety a len tie, ktoré sú bez drevnatej časti rastliny.

Rastlinu sušte na suchom mieste s dostatkom vzduchu.

Rastlina nesmie zvlhnúť, potom by sa mohla vyhodiť, pretože by zhnedla a všetky zdravé účinky by zmizli. Nikdy nesušte ľubovník bodkovaný na priamom slnečnom svetle. Najlepšie miesto na sušenie byliniek je pôda. Sušená bylina sa potom skladuje v papierových nádobách, ako sú škatule alebo vrecká.

Ľubovník bodkovaný sa dá spracovať aj čerstvý vo forme janovského oleja, ktorý má zvláštnu výslednú farbu.

Farba závisí od toho, z akých kvetov olej vyrobíme.

V prípade sušených kvetov bude žltá, v prípade čerstvých bude červená. Ľubovník môžeme spracovať aj na kvapky máčaním kvetov vo vysokom množstve alkoholu. Hotová tinktúra je potom vynikajúca na upokojenie nervov.

Čaj pohodlia

Na prípravu čaju budeme potrebovať dve čajové lyžičky sušenej bylinky, ktorú povaríme vo vriacej vode. Po 15 minútach čaj sceďte a vlažný pite po dúškoch.

Ľubovníkový čaj je vhodné piť pri nevoľnosti, žalúdočných ťažkostiach a zlom trávení. Nápoj z tejto bylinky oceníte aj ako prírodný liek na upokojenie. Tento čaj vás upokojí a dodá vám vnútorný pokoj.

Ľubovník bodkovaný sa môže pridávať aj do rôznych bylinných zmesí, v ktorých prispieva k liečivým účinkom výsledného čaju. Spolu s nechtíkom lekárskym, chmeľom a koreňom valeriány lekárskej má vo forme čaju upokojujúci účinok. Potláča nervozitu a lieči nespavosť.

Čaj s rakytníkom, šípkami, belladonou a pohánkou zase pomáha našim cievam.

Liečivé účinkyĽubovník bodkovaný má množstvo vynikajúcich liečivých účinkov, ktoré prospievajú nielen nášmu telu, ale aj duševnému zdraviu. Rastlinu určite uvítate ako prírodné antidepresívum, najmä v dnešnej dobe, keď je svet rýchly a my musíme čeliť väčšiemu psychickému vypätiu. Ocenia ho aj tí, ktorí trpia nespavosťou.

Keď ľubovník bodkovaný lieči

Ľubovník bodkovaný je pre vedcov stále záhadnou rastlinou, pretože ešte neboli odhalené všetky jeho liečivé účinky, ktoré však má vo veľmi hojnom množstve.Pozitívne liečivé účinky sú:

 • zmiernenie stresu, výkyvy nálady, PMS a depresívne stavy,
 • pomáha pri rôznych zápaloch a pôsobí ako antibiotikum,
 • pomáha pri žalúdočných, črevných, žlčníkových a pečeňových problémoch,
 • lieči zápal močového mechúra,
 • lieči nespavosť,
 • pôsobí ako podporný prostriedok pri skleróze multiplex,
 • zlepšuje krvný obeh a pomáha posilňovať cievy,
 • je tiež vynikajúci proti modrinám, opuchom, hemoroidom, drobným ranám a ekzémom.
 • Výhodou tohto lieku je aj to, že je vhodný na dlhodobé užívanie a môžu ho užívať aj ľudia so slabým srdcom. Vďaka obsahu živice, červeného farbiva, trieslovín, glykozidov, vitamínu C a provitamínu A je ľubovník veľmi obľúbený.

  Tiež ľubovník bodkovaný však skrýva vedľajšie účinky.

  Opatrne by mali postupovať ľudia trpiaci cukrovkou, ľudia s peľovými alergiami alebo ľudia s nízkym krvným tlakom a metastázami. Táto bylina sa neodporúča pri užívaní liekov na cholesterol a HIV.

  Okrem toho sa u citlivejších osôb môže objaviť precitlivenosť na slnečné žiarenie, ktorá sa prejavuje rôznymi škvrnami na pokožke. Ak budete venovať pozornosť tejto všestrannej bylinke, môžete sa tešiť z jej vynikajúcich účinkov na naše zdravie.

  Pošli tento příspěvek svému blízkému