Zázvorový čaj

Zázvor je rastlina pochádzajúca z Ázie, ktorú by ste určite mali zaradiť do svojho jedálnička. Obsahuje mnoho látok prospešných pre ľudské zdravie.

Čo je to a ako sa pestuje

Zázvor je rastlina, ktorej domovom je Ázia. Používané korene sú veľmi mäsité a žltej až oranžovej farby. Ich chuť je veľmi štipľavá a silne voňavá. Preto sa zázvor stal neoddeliteľnou súčasťou ázijskej a indickej kuchyne. Ako kurkuma.

U nás sa používa už viac ako 4 000 rokov a cielene sa pestuje na farmách a v malých súkromných záhradách.

Má žlté kvety a oddenok rastliny sa suší, kandizuje, melie na prášok a varí nasekaný na veľké kúsky.

Je to teplomilná rastlina, ktorá sa u nás nemôže pestovať vonku. Môžete si ju však pestovať aj doma v teple v Konvici. Stačí nájsť hľuzy, ktoré majú niekoľko zelených očiek, z ktorých vyrastie stonka. Dávajte si však pozor na nadmerné zavlažovanie. Zázvor si vyžaduje miernu zálievku, aby sa zabránilo jeho hnilobe.

Ako piť zázvorový čaj

Zázvorový čaj je návykový, preto by sa nemal piť pravidelne, ale len pri zdravotných problémoch alebo príležitostne na ochutnanie. Najlepšie je piť ho pri chrípke a prechladnutí alebo ako liečivý čaj pri žalúdočných ťažkostiach. Zo sušeného zázvoru, ktorý sa predáva vo vrecúškach alebo ako korenie, si môžete pripraviť čaj.

Najlepší a najsilnejší zázvorový čaj sa pripravuje z čerstvých odnoží, ktoré sú dostupné v obchodoch medzi zeleninou.

Tie sa nakrájajú alebo nastrúhajú a uvaria. Pred prípravou by sa mali olúpať od kože. Keď sa nastrúha, čaj sa lepšie vylúhuje a nemusí v slanom náleve sedieť tak dlho ako nakrájaný zázvor.

Sladí sa cukrom alebo sirupom a pridáva sa citrón. Najlepšie však chutí samostatne, má príjemnú štipľavú chuť, ktorá na jazyku mierne páli, a sviežu vôňu. Zázvorový čaj zahrieva telo a jeho vôňa je aromaterapeutická.

Najznámejšie recepty a návody na prípravu

Najbežnejším spôsobom prípravy zázvorového čaju je varenie čerstvého čaju. Nastrúhajte na jemno asi čajovú lyžičku zázvoru a uvarte ho vo vode. Zázvor nechajte 5-10 minút lúhovať a potom ho sceďte. Vylúhovaný zázvor nevyhadzujte, môžete ho opiecť v cukre a nechať vysušiť.

Pripravíte z neho kandizovaný zázvor, ktorý je veľmi účinným a rýchlym liekom na žalúdočnú nevoľnosť.

Čaj oslaďte medom. Zázvor môžete pridať aj do pečených čajov alebo pripraviť so škoricou. Je vynikajúci aj ako ľadový čaj v letných mesiacoch, keď je veľmi horúco. Zo zázvoru sa vyrába aj veľmi osviežujúce a obľúbené zázvorové pivo, ktoré je populárne najmä v anglosaských krajinách.

Zázvorová limonáda s pomarančom alebo iným ovocím je veľmi rýchly nápoj, po ktorom môžete siahnuť kedykoľvek.

Zázvor sa často kombinuje aj s rakytníkom rešetliakovým alebo šípkami, ktoré majú silné účinky proti zimnému prechladnutiu a angíne či bolesti v krku.

Zdravotné výhody

Liečivé účinky zázvoru sú priam zázračné. Je veľmi účinný v boji proti prechladnutiu a chrípke. Obsahuje vitamín C, niacín, vitamín E a kyselinu pantoténovú. Obsahuje veľa flavonoidov, saponínov a trieslovín. Vyznačuje sa tiež esenciálnymi kyselinami. Zo zázvoru sa vyrábajú esenciálne oleje, ktoré sa používajú na aromaterapiu a na masáže boľavých svalov a kĺbov.

Pri pití čaju alebo konzumácii potravín, ktoré ho obsahujú, zahrieva telo zvonka aj zvnútra.

Zázvor si môžete dať aj do kúpeľa, ale odporúča sa použiť skôr olej ako soľanku. Je veľmi prospešný pre pokožku, má antiseptické účinky, čistí, upokojuje a omladzuje. Lieči psoriázu a ekzémy. Je to silný antioxidant, ktorý zabraňuje vzniku voľných radikálov a posilňuje imunitný systém.

Zázvorový čaj je skvelý pri nevoľnosti a žalúdočnej slabosti. Vyrovnáva žalúdočné kyseliny a zabraňuje vracaniu. Môžete si ho vziať aj na loď, kde niektorým ľuďom neprospieva neustále hojdanie, alebo vo vysokých nadmorských výškach.

Nielen pre orgány

Používa sa proti padaniu vlasov, posilňuje a vyživuje vlasy. Zabraňuje lámaniu a vypadávaniu končekov. Zo zázvoru a medu si môžete pripraviť liečivý zábal na hlavu.

Pomáha aj pri bolestiach hlavy a migrénach. Reguluje kardiovaskulárny systém a je veľmi účinný pri diétach. Nastaví vaše telo na chudnutie a zabráni nevoľnosti. Znižuje hladinu cholesterolu a má diuretické účinky. Môže sa piť pri zápale močového mechúra, ale pri miernom užívaní by mohol zhoršiť pálenie pri močení. Znižuje zrážanlivosť krvi a zmierňuje bolesť svalov a kĺbov.

Pomáha udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi a je antibakteriálny.

znižuje horúčku.

Pošli tento příspěvek svému blízkému