Zelený čaj

Tento spôsob spracovania čaju dostal svoj názov podľa farby suchých lístkov – vďaka veľmi krátkemu procesu oxidácie zostávajú často krásne trávovo zelené.

Zelený čaj je relatívne jednoduchý z hľadiska spracovania – lístky sa z plantáže privezú do továrne na čaj, nechajú sa zvädnúť na vzdušných sitách a potom sa zastaví oxidácia teplom.

Na zastavenie oxidácie sa používajú dve metódy: čínska a japonská. V Číne sa čajové lístky dostávajú do kontaktu s horúcim kovovým povrchom – panvicou, horúcou platňou… V Japonsku zasa používajú horúcu paru na zastavenie oxidácie.

Všeobecné základy o čaji

Zelený čaj je nápoj, ktorý zaujme nielen svojou chuťou, ale najmä zelenou farbou, ktorá vynikne najmä pri výrazných odrodách, ako je Matcha alebo Gunpowder.

 Čo je to a ako sa pestuje

Zelený čaj je čaj, ktorý počas spracovania neprešiel fermentáciou alebo len krátko. Preto si listy zachovávajú svoju pôvodnú zelenú farbu, ktorá sa prejavuje aj vo farbe nálevu. Je to spôsobené minimálnou stratou chlorofylu počas sušenia, ktorý sa stráca počas fermentácie, a preto ho čierne čaje nemajú.

Zelený čaj je ľahký nápoj s vysokým obsahom trieslovín, ktoré spôsobujú mierne trpkú chuť. To sa však dá ovplyvniť pridaním cukru alebo medu do čaju.

Pestuje sa na čajových plantážach v Číne, Indii, Japonsku, Kórei a na Strednom východe.

Ženy pracujúce na plantáži ich ručne zbierajú a ukladajú do prútených košíkov, ktoré majú na chrbte. Čaj sa potom suší na priamom slnku alebo pod prístreškom, rozložený na podložkách. Spôsob sušenia závisí od druhu čaju a ovplyvňuje aj jeho chuť.

Čajovník si môžete vypestovať aj doma v kvetináči. Darí sa mu na priamom slnku a pri dostatočnej zálievke. V lete ju môžete dať von, ale nesmie prechádzať mrazom, pretože je to teplomilná rastlina zo subtropickej Číny.

Ako piť

Zelený čaj môžete piť sypaný alebo vo vrecúšku. Sypaný čaj sa dá do sitka 1 čajová lyžička na šálku. Môžete ho tiež dať do čajníka a pripraviť viac nálevov. V porovnaní s čiernym čajom je vhodný na dlhšie lúhovanie, ale musíte brať do úvahy vyšší obsah trieslovín.

Prvý nálev zeleného čaju by nemal trvať dlhšie ako dve minúty, aby ste získali veľmi jemnú chuť s nízkym obsahom trieslovín a veľmi malou horkosťou. Môžete si vychutnať jemné vône obsiahnuté v čaji.

Zelený čaj by sa mal podávať v priehľadnom pohári, aby vynikla jeho sýtozelená farba. Je výrazne sladená cukrom, trstinovým cukrom, medom, agátovým sirupom, javorovým sirupom alebo inými sladidlami.

Teplota vody by nemala presiahnuť 80 °C.

Príprava zeleného čaju matcha je trochu odlišná. Čajové lístky sa rozomelú na jemný prášok, ktorý sa neláme a nevyhadzuje, ale pije sa súčasne s vodou. Na miešanie čaju Matcha sa používa špeciálna bambusová metlička navrhnutá špeciálne na miešanie čaju Matcha. Do tohto špecifického zeleného čaju sa často pridáva aj mlieko alebo sa pripravuje ako latte či ľadové latte.

Všetky druhy zeleného čaju sa dajú pripraviť nielen horúce, ale aj ako ľadový nápoj. Čaj sa varí pri vhodnej teplote v malom množstve a potom sa ochladí kockami ľadu a kvapkou studenej vody alebo minerálky.

7 ďalších vzoriek na ochutnanie

 Najznámejšie druhy zeleného čajuSencha a Bancha sú rovnako ako Matcha japonské čaje.

Pijú sa počas celého dňa a sú najrozšírenejšími čajmi na japonských ostrovoch.

Dračia studňa, Dračia hora a Dlhé obočie sú čínske čaje, ktoré sa dostali aj k nám a sú veľmi obľúbené. Spolu s inými čajmi pochádzajú z čínskej provincie Če-ťiang, ktorá je kolískou čaju. Pestuje sa tu väčšina druhov zelených, čiernych, žltých a bielych čajov.

Zajímavosťou je, že sa tu vyrábajú aj kvetinové čaje, ktoré vznikajú spojením zelených čajov s bielymi čajmi a rôznymi kvetmi, pochádzajúcimi z miestnych svahov a plantáží.

Vietnamské zelené čaje sa vyznačujú príchuťou jazmínu alebo lotosu, ktoré sú špecifické pre tento región. Najznámejší je Che Thai Nguyen alebo Suoi Giyang.

Wuyi v celej svojej kráse

Zdravotné výhody

Zelený čaj je veľmi prospešný pre zdravie. Je dôležitým antioxidantom a posilňuje imunitný systém. Obsahuje flavonoidy, triesloviny, kofeín, saponíny, katechíny, stopové prvky a vitamíny C, K a širokú škálu skupiny B.

Pôsobí preventívne proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, zápalom, zubným ochoreniam, infekciám, reumatizmu a skleróze multiplex. Pravidelné pitie tohto čaju je veľmi účinné pre zdravie ľudského tela. Pomáha tiež liečiť ochorenia kĺbov, posilňuje chrupavky a má priaznivý vplyv na mozog. Lieči psychiku a choroby s ňou spojené.

Pôsobí proti depresii a neurologickým poruchám.

Odstraňuje tiež únavu a vyčerpanie. Vzhľadom na to, že nie je príliš fermentovaný, obsahuje malé množstvo kofeínu, takže nemá taký silný povzbudzujúci účinok ako čierny čaj. Je dobré piť ho počas dňa a nie ráno, keď potrebujete silu na celý deň.

Porovnanie dvoch čiernych čajov – jeden z Phoenixu, druhý z Wuiy

Zelený čaj by sa mal popíjať pravidelne ako prevencia chorôb, ale aj ako povzbudzujúci nápoj. To vás ochráni pred vznikom ochorenia alebo vám pomôže ho vyliečiť. Je ideálnym doplnkom pestrej a vyváženej stravy.

Pošli tento příspěvek svému blízkému